Martin Štěřík (*1964)

Úžasný lysec z francouzské řeky

Od dětství mě to táhlo k vodě, a tak jsem až donedávna trávil většinu volného času na rybách. Řadu let jsem se věnoval lovu trofejních kaprů, samozřejmě metodou chyť a pusť (na snímku úžasný lysec z francouzské řeky), ale postupně jsem podléhal kouzlu lovu prostřednictvím objektivu fotoaparátu. A když jsem objevil vážky, zcela jsem jim podlehl.

Zdálo se to o dost pohodlnější, než trávit týdny u vody za každého počasí s neskutečnou hromadou nutného vybavení, což je u kaprařiny víceméně nutnost. Popadnout fotobrašnu a vyrazit k vodě bylo zdánlivě tak prosté. Vystřízlivění následovalo velmi brzy a i přes zjištění, že ulovit snímek vážky, se kterým bych byl alespoň mírně spokojen, je někdy pěkná dřina, rozhodně nelituji. Svět vážek mi přináší jak vzrušení z lovu, tak poznání tajů a krás přírody a v neposlední řadě dokonalou relaxaci.

První fotoaparát, se kterým jsem fotil, byla otcova dvouoká zrcadlovka Flexaret. To bylo v roce 1978. Další fotoaparáty přišly v podstatě až s touhou dokumentovat zážitky spojené s rybařením (Canon A80, Canon S5 IS, Canon G7). S Canonem G7 (později G9) v podvodním pouzdře trávím většinu času pod vodou lovením mořské havěti na letních dovolených u moře.

Pořízení zrcadlovky Nikon D90 v podstatě zahájilo přerod z lovce kaprů na lovce "beze zbraně". Makrosvět jsem začal zachycovat nejprve s objektivem Tamron AF 90/2,8 MACRO (foto z r. 2012). Většinu sezóny 2013 jsem pak lovil se svou Sigmou 150 mm F 2,8 EX DG OS HSM. Od roku 2014 používám převážně Nikon D7100.

Mým aktuálním cílem je zmapování výskytu všech druhů vážek vyskytujících se v okolí Karlových Varů resp. v Karlovarském kraji. I proto jsem zde umístil sekci Atlas vážek a z každého nového druhu mám velkou radost.

Jsem amatér samouk a většinu zkušeností získávám metodou pokus - omyl. Inspirací jsou mi snímky kolegů - vážkařů. Řadu z nich obdivuji pro jejich umění zachytit ten správný okamžik s neopakovatelnou hrou světel. I když se občas pokusím o náladovku, jakmile zahlédnu vážku, hned vítězí lovecký pud a vydávám se za ní - co kdyby to byl nový druh :-)

Pokud vám byť jen jediný snímek přiblíží krásu a tajemství tohoto úžasného makro světa a nebude to pro vás ztráta času, budu rád.

Martin Štěřík
Kontakt: hrochoroh@seznam.cz